layoutWhite.jpgimg80

Set-top-boxy (DVB-T)

Set-top box (zkr. STB) je zařízení sloužící k převodu digitálního televizního signálu na signál, který jsou schopny zpracovat televize bez digitálního tuneru, tedy signál analogový. Přístroj je zapojený mezi televizí a anténou (většinou anténní přípojkou). Set-top box obsahuje většinou jen jeden vlastní digitální tuner, volba programů se proto provádí přímo na něm, nejčastěji dálkovým ovladačem.

 

Set-top boxy se rozlišují podle typu televizního signálu, na který jsou určeny, existují tedy:

  • pozemní (DVB-T)
  • kabelové (DVB-C)
  • satelitní (DVB-S)
  • internetové (IPTV)

Je možné se setkat i s jejich kombinacemi, s jedním přístrojem je pak možné přijímat např. pozemní i satelitní vysílání.

 

Vybavení set-top-boxu:

tuner = slouží ke zpracování přijatého signálu a jeho následné dekódování umožní zobrazení získaného obrazu a zvuku nějakým dalším způsobem. Druhý tuner v přístroji umožňuje nahrávat jiný pořad na videu či DVD rekordéru než ten, který je právě sledován.

konektory = základním konektorem je konektor anténní, kterým STB přijímá televizní signál. Cinch konektory nebo SCART konektor umožní připojit STB k novějším typům televizí pomocí kompozitního signálu. DHMI výstup umožňuje připojení k LCD a plazmovým televizím. Rozhraní RS_232 (sériový port), kterým může být STB vybaven, slouží k propojení STB s počítačem k upgradu firmwaru set-top boxu.

modulátor = pokud je STB vybaven modulátorem, má klasický anténní konektor a převádí signál do analogové televizní formy a lze jej připojit i k velmi starým televizorům.

pevný disk = pevný disk v přístroji umožňuje vysílané pořady uložit a sledovat je později.

dekodér = dražší typy STB jsou většinou vybaveny slotem pro vložení dekódovací karty umožňující příjem kódovaných programů.

EPG = téměř všechny STB jsou vybaveny funkcí EPG, která přináší informace jak o právě vysílaných pořadech tak o programu vysílání zpravidla až na týden dopředu.