layoutWhite.jpgimg80

Konektory

Konektor je elektrotechnická součástka, která zajišťuje mechanické a elektrické spojení vodičů a kabelů. Spojení je opakovatelně rozebíratelné bez nástrojů. Konektorem, případně konektorovým spojením se nazývá nejčastěji propojení slaboproudých, vysokofrekvenčních nebo datových signálů. Obdobné spojení určené pro síťové napájení se běžně nazývá zásuvkové. Spojení rozebíratelné bez nástrojů, kde kontakty jsou na povrchu elektrotechnické součástky a protikus je součástí složitějšího zařízení je patice. Jako svorka se označuje připojovací místo na elektrickém přístroji, kde je jednotlivý vodič připojován pomocí nástroje.

Rozlišujeme:

Tělo konektoru = mechanická část sestavená z plastových a kovových výlisků. Zajišťuje mechanické spojení a izolační vlastnosti konektoru. Součástí bývá také spona, která svírá plášť kabelu a brání vytržení vodičů.

Kontaktní prvky = zajišťují elektrické spojení. Základní a nejčastěji použitý tvar kontaktních prvků jsou kolík kruhového průřezu a zdířka (dutinka). Odtud také rozlišení konektorů v angličtině na male/female (samec/samice).